מחנות קיץ יהודים בצפון אמריקה ממציאים מחדש את השפה העברית

עיתון ה״וושינגטון פוסט״ פרסם כתבה על מחנות קיץ לנוער יהודי באמריקה, שבצעד יוצא דופן החליטו לשנות את השפה העברית כך שתהיה נטולת מגדר ותתאים גם לחניכים שאינם רוצים להכלל בהכרח תחת מגדר זכרי או נקבי.

semel-with-hebrew-smכאשר זאב שופר בן ה-14 מטקומה פארק התחיל ללכת למחנה קיץ יהודי לפני שבוע שנים, כל הילדים למדו מילים בעברית כדי להציג את עצמם: ״חניך״ ו״חניכה״. אבל זאב לא הרגיש זכר או נקבה, אז הוא לא חניך ולא חניכה ?

למדריכי המחנה לא היתה תשובה לזאב. כמו שפות רבות- ספרדית, צרפתית ורוסית, למשל- עברית היא שפה מכוונת מגדרית. בישראל עדיין אין פתרון אלטרנטיבי, אבל במחנה עכשיו יש. זאב הוא חניכול.

שבעת מחנות הקיץ הבונים-דרור המפוזרים בכל צפון אמריקה הם חלוצי צורה חדשה של עברית, א-מגדרית, החל מהקיץ.
הם מקווים לשמש דוגמא לדוברי עברית בכל העולם, שאולי יום אחד יצטרפו אליהם.

״זה בהחלט מחזק את ההשפעה של מחנה הקיץ כמרחב בטוח,״ אמרה שרה זבוביץ, מנהלת הבונים-דרור צפון אמריקה. ״המחנה תמיד היה בסדר עם צעירים שאמרו ׳אני יכול להיות עצמי כאן.׳״

כשזהוביץ דיברה, 80 החניכים המבלים את החצי השני של הקיץ במחנה הבונים-דרור מושבה במרילנד קפצו על השולחנות והכסאות בחדר האוכל וצעקו את הגיל שלהם בתרועות קבוצתיות. תרועות אלו שוכתבו הקיץ כדי להתאים לעברית הניטרלית-מגדרית החדשה. מחנה מושבה, המורכב מבנים ובנות, מסיים בעברית פעלים במגדר ״יםות״ , שילום של סיומת גברית ברבים, ״ים״ ונשים ברבות, ״ות״. זה אומר שקבוצת הבוגרים של המחנה, בני ה-15, הם מעתה קבוצת הבוגרימות.

זהוביץ אמרה כי סוגיית העברית הא-מגדרית עלתה בכנס מחנות הקיץ היהודים ואף אחד מנציגי 50 המחנות האחרים חשב על שינוי השפה. כמה בוגרי המחנה מתחו ביקורת על המהלך של הבונים דרור, בטענה שהמחנה מלמד את הילדים עברית מסולפת שהם לא יוכלו להשתמש בה בשאר העולם. בישראל, כמה קהילות להט״ביות אימצו את ״יםות״ כלשון רבים, אך מעטים מצאו פתרון א-מגדרי ליחיד/ה.

״הם מדברים על זה, אבל אף אחד לא מצא פתרון עדיין,״ אמרה זהוביץ, ״אנחנו לא יכולים לשבת ולחכות.״

אז בהבונים-דרור החליטו על סיומת א-מגדרית ״ול״, מבוססת על המילה ״כל״. זאת הסיומת שחניך שאינו מרגיש שיכול להשתמש ב״הוא״ או ״היא״ ומשתמש באנגלית בכינוי הגוף they, יכול להשתמש בה בעברית. לדברי זהוביץ, בכל שכבה במחנה הבונים דרור יש לפחות חניכול אחד כזה.

ג׳ן סילבר, מנכ״ל מחנה מושבה אומרת שמדריך אחד ושלושה חניכים באיזור בולטימור משתמשים בכינוי גוף א-מגדרי הקיץ. זה כולל את זאב, שהשתמש בכינוי גוף זכרי במשך שש שנים האחרונות, והשנה יצא מהארון כנזיל מגדרים. ״אנשים מקבלים,״ זאב אומר/ת. עדיין, חבריו/ה של זאב למחנה עדין לומדים. ״הם עדיין מתקשים לזכור להשתמש בכינוי הגוף הנכון שלי כל הזמן.״

זאב שוכן באוהל הבנים הקיץ, אך מדבר על האפשרות של לעבור לאוהל כלל-מגדרי בעתיד.

זהוביץ אומרת שהמחנה מציב חניכים טרנסים באוהלים של הבנים או של הבנות בהתאמה למגדר הנוכחי שלהם, ומוודא שיש בכל מחנה שירותים כלל-מגדריים. עדיין לא היה להם חניך שלא הרגיש נוח באחד משני קבוצות המגדר, אבל הם כבר מדברים על פתרונות אפשריים כשהמצב יקרה. בינתיים, כל השיחות והדיונים בנושא במסגרת המחנות הם עניין רגיל ושגרתי.