להיות טרנסית יהודיה: סיפורה של חנה סימפסון

ShowImage.ashx

זה היה יום כיפור 2013, יום שבת שמשי בבוסטון. באותו אחר הצהרים, חנה סימפסון, אז בת 29, התכוננה לתת דרשה בבית הכנסת וילנה, בית הכנסת ההיסטורי בעיר בו גרה שנים אחדות לאחר הקולג׳.

זאת לא היתה הפעם הראשונה שסימפסון דיברה בפני חברי בית הכנסת. היא דיברה בימי כיפור בשנתיים האחרונות, אבל רק שאז היא נקראה הווראד סימפסון.

״הרשו לי להציג את עצמי,״ היא אמרה ל-150 היושבים על ספסלי העץ שלפני. ״אם הכרתם אותי בעבר, אתם בוודאי יודעים שאני לא מעוניינת שיתייחסו אלי יותר כ׳אדון׳.״

״אני מציגה את עצמי מחדש. חלק השתנה, חלק חודש, אבל זה לא שונה ממה שכל אחד מכם אמור לעשות ביום כיפור,״ היא המשיכה.

יום כיפור 2013 היה היום שבו חנה סימפסון יצאה מהארון כאישה טרנסית מול חברי בית הכנסת שלה בפעם הראשונה. לראשונה עמדה בשיער פזור והתאפרה לקראת האירוע, למרות שזה לא מה שנשים יהודיות קונסרבטיביות אמורות לעשות באותו יום.

סימפסון דיברה כ-10 דקות וציירה קווי דמיון בין הקהילה היהודית לקהילה הלהט״בית כקהילות ״בלתי מובנות ומבודדות״. כשסיימה לדבר היא הרימה את ראשה מהדפים לקבל וראתה מחזה יוצא דופן ליום כיפור: הקהל הריע לה.

״אף פעם לא מחאו לי כפיים על דרשה,״ היא אמרה למגזין ג׳רוזלם פוסט בראיון, ״ואז חיבוק מהחזן וכל מיני תגובות לבביות אחרי התפילה מאנשים שחשבו שזה מעשה אמיץ ודרשה יוצאת דופן.״

חנה סימפסון היא אחת מכ-700 אלף טרנסג׳נדרים החיים כיום בארה״ב (הערכה). כמו רבים מהם, היא ידעה מוקדם מאד, בגיל שנתיים, שהיא למעשה ילדה. ללבוש את הגדים של אחותה היה מעשה של שגרה אצלה, והחביאה חלקם בארון שלה מאחורה, כדי שלא תתפס.

לקח לסימספון כ-20 שנה לצאת מהארון כטרנסית. לפי מחקר של המרכז הלאומי לשוויון לטרנסים באמריקה, 57 אחוז מהטרנסג׳נדרים חוו דחיה לאחר היציאה מהארון, אבל זה לא היה הדבר שחנה חששה ממנו.

״החשש הכי גדול שלי לא היה שהמשפחה שלי לא תתמוך בי. החשש היה שהמשפחה תתמוך יותר מידי ותעשה הכל בשביל לעזור לי- במיוחד תעבור לעיר אחרת, שזה מה שלא רציתי,״ היא מסבירה.

למרות שהיא באה מבית חילוני, ההורים של חנה היו מאד מעורבים בבית הכנסת הקונסרבטיבי בו היא חברה.

כיום, חנה מדברת בפתיחות רבה על התהליך שעברה. היא מדברת בכנסים וכותבת את סיפורה בפורומים באינטרנט. לאחרונה היא החליטה להקדיש את פועלה על מנת לחלוק את סיפורה עם טרנסים צעירים, בעיקר נוער טרנסי, וללוות אותם בתהליך.

״יש מקום ביהדות בשביל כולם, כולל אנשים טרנסג׳נדרים, ההבדל היחיד הוא שאתה לא יושב בבית הכנסת באיזור שחשבו שתשב כשנולדת,״ סימפסון, העונדת שרשרת עם מגן דוד על צווארה, אומרת.