רב חרדי מקובל בניו יורק מטיף לקבלת הקהילה הטרנסג׳נדרית

הרב המקובל מייק מוסקוביץ דיבר במהלך חג החנוכה על קבלה של הקהילה הטרנסית בבית הכנסת הישן ברודוויי, ניו יורק. מדובר באירוע נדיר שמעורר הדים במגבלות הקהילה היהודית חרדית.

בהתייחסו להודעת טקסט שקיבל מסטודנט טרנסג׳נדר באוניברסיטת קולומביה, הרב החרדי מייק מוסקוביץ דיבר על הכלה של הקהילה הטרנסית בבית הכנסת בו הוא מכהן, ועודד את חברי בית הכנסת שלו לנהוג בקבלה כלפי הקהילה. מוסקוביץ, המכהן גם כיועץ לענייני חיי דת באוניברסיטת קולומביה, הטיף לקבלה לא רק כלפי הקהילה הטרנסית, אלא לכולם, ״ילדי האל,״ לדבריו.

לרב מוסקוביץ יש רקע ונסיון שנותנים לדבריו משקל רב יותר מאשר לרבנים רגילים: הוא בעל תואר שני בחוק תלמוד, עובד על הדוקטורט שלו בספרות עברית, וקיבל מספר גבוה וחשוב של הסמכות. אך יחד עם זאת הוא מגלה כי מישהו מבני משפחתו מגדיר את עצמו כמשתייך לקהילה הטרנסית, ובית הכנסת האורתודוקסי שאותו הוא מנהיג קיבל לשורותיו חברים מהקהילה הלהט״בית- דבר נדיר ואולי פורץ דרך בקהילה היהודית חרדית בעיר.

״יש כל כך הרבה החלמה שצריכה להעשות מהטראומה של דת, החלמה של אנשים המרגישים דחויים מכל מיני סיבות,״ מוסקוביץ אמר למגזין איי פלוס. ״מבחינה דתית, אנחנו מעריכים חיי אדם גם אם אנחנו לא מסכימים עם האדם… אנחנו לא יכולים לתת למשהו לגבור על האהבה שלנו לבני אדם.״

״פחד, שנאה, אפליה – זה מוחק את ההבעה הספירטואלית של הנפש,״ הוא אמר בנאומו. הנאום, ככל הנראה, יעורר מחלוקת בעולם שעדיין לא מצליח לאפשר מקום לקהילה הלהט״בית.

קהילות דתיות אורתודוקסיות שונות, לא רק יהדות, ספגו אש בגלל חוסר הסובלנות שלהם כלפי הקהילה. אפילו הסגן-נשיא הנבחר, מייק פנס, נוצרי אוונג׳ליסטי, פרסם בעבר תגובה תומכת למימון ממשלתי לתת ״עזרה לאלה המבקשים לשנות התנהגות מינית.״ תגובתו פורשה כתמיכה בטיפולי המרה להומוסקסואלים. יהודים קונסרבטיבים, כמו העיתונאי הימני בן שפירו, אמרו שאנשים טרנסג׳נדרים הם ״חולי נפש״, תגובות שזכו לתמיכה ושיתוף במדיה החברתית על ידי רבים מחברי היהדות הקיצונית.

הרב מוסקוביץ אומר שללא העבודה שלו כיועץ לענייני דת, ובן המשפחה הטרנסג׳נדר, הוא לא היה מגיע לנקודה של קבלה שהוא נמצא בה עכשיו. הוא שמע על תגובותיו של שפירו ומוצא שהן פוגעניות ואינן תורמות כלל למשימה של מציאת מכנה משותף ואיחוד.

״האם מישהו לפחות יכול להודות בעבודה שאנחנו צריכים לייצר מרחב בטוח לדיאלוג? ושאנחנו צריכים להכיר בנפש האנושית?״ מוסקוביץ אמר. ״אבל אנחנו אפילו לא קרובים ליצר מרחב בטוח בגלל חכמי דיבור כמוהו. הוא פוגעני, וזה לא עוזר לאף אחד.״
מוסקוביץ הוסיף שהסיטואציה אכן מורכבת, אבל שהוא עצמו לא היה מוכן להתפלל לאלוהים ששונא את ילדיו בגלל שהם רוצים להיות מי שהם.

למרות שהסטטיסטיקה על הקהילה הטנסית אינה מדוייקת, מספר מחקרי בריאות מראים שבערך 1.5 אחוז מתמידי התיכון מגדירים את עצמם על קשת הטרנסג׳נדר אם הם נשאלים על כך. מומחים מאמינים שההערכות האלו נמוכות בגלל שתלמידים רבים מסרבים לענות על השאלה בגלל פחד שזהותם תתגלה.

״אני חושב שהדבר החכם לעשות עכשיו זה להכיר בעובדה שהדור החדש שואל את השאלה ׳מה זה אומר?׳״ מוסקיביץ אומר. ״בכל דת צריכים להיות קריטריונים לגבי הגדרות וגבולות… ואני לא מאמין שהגבולות האלו נרשמו עדיין, אז אני מאמין שזאת העבודה שלנו עכשיו.״

צפו בנאום המלא של הרב מוסקוביץ: