רבנית רפורמית משיקגו כותבת על ההשראה שקיבלה בעקבות פגישה עם נציגי האגודה

הרבנית ארי מופיק, מנהלת ארגון משפחות בין-דתיות בשיקגו ואמא לילדה טרנסית, נחשפה השבוע לספר ילדים שגרם לה לחשוב על אנשים החיים בשולי החברה, ועל פגישה עם נציגי האגודה שנכחה בה בשנה שעברה


הרבנית ארי מופיק עם בעלה ושתי בנותיה

לאחרונה נתקלתי בספר ילדים בשם ״אפס״ שכתבה קתרין אוטושי. זה ספר שמיועד לילדי גן, אבל מבוגרים גם יאהבו. בספר, ״אפס״ מרגיש שהוא נשאר מחוץ לספירה, שכל שאר המספרים משתתפים בה. יש להם ערך כנספרים, ולאפס אין. היא מנסה להרשים את המספרים האחרים, ואפילו מנסה להראות כמוהם. היא משכנעת מספרים שאם יוסיפו אותה, הערך שלהם יהיה גדול יותר. עם אפס, הם הופכים ל-20, 30, 100 ויותר. אחרי קריאת הספר, הילדים שלי ואני נגררנו לשיחה על איך זה מרגיש להשאר מחוץ לחברה ואיך לפעמים אנחנו רוצים להתלבש או להתנהג כמו מישהו אחר כדי להתאים לחברה.

תוך כדי קריאה בספר נזכרתי באירוע של ארגון ווידר ברידג׳ עם נציגי האגודה בבית הכנסת שלום בשיקגו. הם סיפרו על סיור שעשו בלוס אנג׳לס ועל פגישה שלהם עם נציגים של אחד מארגוני הלהט״ב הגדולים בעולם. כשהם שאלו את אחד ממנהלי הארגון איך הוא רואה את העבודה של הארגון בעוד 10 או 15 שנה, הוא אמר שהוא מקווה לעבוד כדי להגיע למצב שלא תהיה לו עבודה. מנהיגי האגודה חשבו שזו תשובה די עצובה, בגלל שהם מאמינים שיקח שנים רבות לקבל זכויות שוות מעוגנות בחוק- באמריקה ובכל שאר העולם. יקח המון זמן להביא את הציבור לקבלה תרבותית ולסיים את גילויי ההומופוביה והטרנספוביה. מנהיגי האגודה מקווים שכשהיום הזה יגיע, יהיו עוד המון ארגונים וסוכניות נאמנים לקהילת הלהט״ב, בגלל שקהילות מסביב לעולם לא ירגישו שלמות בלי התרומה הנראית לעין של הקהילה הזאת. במילים אחרות, להט״בים וההשקפה המיוחדת שלהם על החיים יוסיפו ערך חיוני לעמדות מפתח בכל התחומים.

בשבילי, זה אותו הדבר גם להכלה של משפחות בין-דתיות בקהילה היהודית. בתי כנסת צריכים למצוא דרכים לתמוך בזוגות שאינם מאותה דת בכל מיני אירועים בחיים, במיוחד בחתונות. צריכים לתרגם את העברית כדי שאנשים שקוראים את אתרי האינטרנט שלהם או יושבים בתפילות שלהם- תהיה להם חוויה משמעותית יותר. צריכים להציע שיעורים או הסברים כדי לאפשר לאנשים ללמוד ולהבין יותר. הרבנים צריכים לכלול בדרשות ובסיפורים שלהם מגוון רחב של משפחות, כולל משפחות חד-מיניות, בין דתיות, משפחות לילדים להט״בים ומשפחות עם אנשים שאינם מוגדרים מגדרית, כדי לאפשר ולהדגים הכלה ומגוון.

בשביל משפחות כמו שלי, בהן שני ההורים יהודים, ובשביל אנשי מקצוע יהודיים, המסר מ״אפס״ הוא שאנחנו חייבים להבין שאנשים שמגיעים מרקעים שונים מעשירים את ביטוי היהדות. הכלה של אנשים שלא באו מרקע יהודי צריכה להיות זהה לאלו שכן, ומליוני המיזוגים שבין קצה אחד לשני עוזרים לנו לגדול. קהילה מגוונת מוסיפה יצירתיות, אנרגיה, יופי ועומק לדת היהודית העתיקה והדינמית, ולציבור היהודי.

מקור: Interfaith Families
תרגום: יניר דקל